Date: 2008-08-13 10:33 pm (UTC)
I haven't bought any corn yet this year - maybe this weekend (what is in the grocery stores isn't ever very good). However, earlier this week I went to a grocery store near work to buy something for lunch. I thought maybe an apple and a hard roll and some cheese or yogurt might be good. So, I head for the produce dept and the first apples I see are $4.99/lb. Apples like dellicious, empire, gala etc were 3.99 and 2.99 a pound. No apple for me. Oranges were priced the same way - peaches (which are in season now here) were 2.99 a pound as were Bartlett pears - small, bruised up ones. Other pears were $3.99/lb. Plums were the same. I ended up buying, of all things, half a pound of Black Velvet Apricots (that tasted more like plums - but were sweet and sooooo juicy)) for $1.99 a pound. The price of food is as out of control as the price of oil. I'll let you know what corn at the farm stands is here when I finally buy some.
This account has disabled anonymous posting.
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting

Profile

janradder: (Default)
janradder

March 2012

S M T W T F S
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 31

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Jul. 31st, 2025 11:40 pm
Powered by Dreamwidth Studios